Fritids

Välkommen till Valsätraskolans skolbarnomsorg!

Kontakt på de olika fritidsavdelningarna:

Björnen
018- 727 62 47
Helene Hansson   Helene.Hansson@skola.uppsala.se
Karin Christensen   Karin.Christensen@skola.uppsala.se 

Ugglan
018- 727 62 37
Jimmy Zetterlind   Jimmy.Zetterlind@skola.uppsala.se
Michaela Strömberg   Michaela.Stromberg@skola.uppsala.se 

Falken
070- 509 42 63 (Lilla Valsätra)
Emelie Harrysson   Emelie.Harrysson@skola.uppsala.se
John Morales  John.Morales-Leiva@skola.uppsala.se

Pingvinen
070- 213 67 35 (Lilla Valsätra)
Katarina Pettersson  Katarina.Pettersson@skola.uppsala.se
Haris Bajramovic   Haris.Bajramovic@skola.uppsala.se 

F1 A
070- 307 90 35
Anna Wojnarowska    
Selima Hasanovic   Selima.Hasanovic@skola.uppsala.se
Åsa Jansson 

F1 B
018- 727 62 89
Selina Akter   Selina.Akter@skola.uppsala.se
Elona Göransson   Elona.Goransson@skola.uppsala.se
Annette Berglund   Annette.Berglund@skola.uppsala.se
Lisa Andersson   Elisabeth.Bill-Andersson@skola.uppsala.se 

F1 C
070- 615 40 11
Emanuel Mattsson   Emanuel.Mattsson@skola.uppsala.se
Carolina Öbrink   Carolina.Obrink@skola.uppsala.se
Malin Westergren   Malin.Westergren@skola.uppsala.se


Vår vision

”På Valsätraskolans fritidshem ska alla elever känna trygghet och glädje”

- Valsätraskolan arbetar utifrån läroplanen och kommunens måldokument. Skolan har en egen handlingsplan som verksamheten planeras utifrån.
- Vi har valt att ha flera mindre grupper som ger en möjlighet att se varje barn och skapa en trygg miljö.
- I vår verksamhet arbetar vi med processarbete för att synliggöra det dagliga arbetet och utveckla den vidare.


Verksamheten
Verksamheten består av två enheter - Valsätraskolan och Lilla Valsätra.

PlaneringsdagarPlaneringsdagar och studiedagar är verksamheten på                                 Valsätraskolan om inget annat meddelas.

Fritids är stängt följande datum 2017:
Måndag och tisdag, 14-15 augusti 2017
Måndag 30 oktober 2017

Öppettider Valsätraskolan
Vi har öppet från kl. 7.00 till kl. 17.00.
Vi öppnar och stänger alltid på Björnen.

                      07.00-08.00 är vi på Björnen
                      08.00-08.20 går vi ut på gården
                      16.30-17.00 är vi på Björnen


Öppettider Lilla Valsätraskolan

Vi har öppet från 8.00-17.00

KONTAKT

Adress                          Valsätraskolan                                         
                                             Slädvägen 2-4
                                            75647 Uppsala

Ansvarig/kontaktperson Ros-Marie Lundberg, biträdande rektor
                                               Telefon: 018-727 62 59 
                                               E-post: Ros-Marie.Lundberg@uppsala.se

 

23 augusti 2017