Fritids

Välkommen till Valsätraskolans skolbarnomsorg!

Kontakt på de olika fritidsavdelningarna:

Pandan
018- 727 63 19
Helene Hansson           Helene.Hansson@skola.uppsala.se 

Anna Wojnarowska      Anna.Wojnarowska@skola.uppsala.se

Ugglan 
018- 727 62 37 
Jimmy Zetterlind          Jimmy.Zetterlind@skola.uppsala.se 
 
Michaela Strömberg    Michaela.Stromberg@skola.uppsala.se 

Falken 
0722-203512  (Lilla Valsätra
Emelie Harrysson        Emelie.Harrysson@skola.uppsala.se 

Arman Amin                   Arman.Amin@uppsala.se

Pingvinen 
0722-203512 (Lilla Valsätra) 
Katarina Pettersson    Katarina.Pettersson@skola.uppsala.se

Haris Bajramovic         Haris.Bajramovic@skola.uppsala.se 

Maria Loogna                Maria.Loogna@skola.uppsala.se

F1 A/ Asken
018-727 65 92/ 0725 93 37 05
   
Selima Hasanovic       Selima.Hasanovic@skola.uppsala.se 

Katarina Janwald        Katarina.Janwald@skola.uppsala.se

Ann Johansson            Ann.Johansson@skola.uppsala.se

Agnes Miller                   Agnes.Miller@skola.uppsala.se

Emanuel Mattson        Emanuel.Mattsson@skola.uppsala.se

F1 B/ Björken
018- 727 62 89/ 0725 93 37 04 
Clariza Balldin             Clariza.Balldin@skola.uppsala.se

Selina Akter                   Selina.Akter@skola.uppsala.se

Annette Berglund        Annette.Berglund@skola.uppsala.se 

Emad  Tavakalizadeh  Emad.Tavakolizadeh@skola.uppsala.se

F1 C/ Eken, öppning och stängnings avdelning
018-727 62 47/ 0722 20 33 34 

Carolina Öbrink          Carolina.Obrink@skola.uppsala.se 

Malin Westergren       Malin.Westergren@skola.uppsala.se

Lisa Mattson                 Lisa.Mattsson2@skola.uppsala.se

John Leiva Morales    John.Morales-leiva@skola.uppsala.se

 

Vår Vision

”På Valsätraskolans fritidshem ska alla elever känna trygghet och glädje”

- Valsätraskolan arbetar utifrån läroplanen och kommunens måldokument. Skolan har en egen handlingsplan som verksamheten planeras utifrån.
- Vi har valt att ha flera mindre grupper som ger en möjlighet att se varje barn och skapa en trygg miljö.
- I vår verksamhet arbetar vi med processarbete för att synliggöra det dagliga arbetet och utveckla den vidare.


Verksamheten

Verksamheten består av två enheter - Valsätraskolan och Lilla Valsätra.

Fritids är stängt följande datum 2019/2020

Måndag den 12 augusti

Tisdag den 13 augusti

2020: Stängt tisdag 7 januari.

           Stängt fredag 12 juni

Öppettider Valsätraskolan

Vi har öppet från kl. 7.00 till kl. 17.00

Öppning och stängning sker på avdelningen Eken

07.45-08.20 årskurs 1-2 ute på stora gården.

07.55 förskoleklasserna hämtas av förskollärarna till respektive avdelning.

08.00 personal går med elever till lilla Valsätra.

16.20-17.00 stängning på avdelning Eken           

Öppettider Lilla Valsätraskolan

Vi har öppet från 8.00-17.00

Adress                              Valsätraskolan                                          
                                             Slädvägen 2-4
                                             75647 Uppsala

Ansvarig/kontaktperson Tomas Rylander, rektor. 


                                               
                                               

Uppdaterad:

Andra sidor under: Fritids